Jesienna wyprawa na Beskid Śląski, 13-14 pażdziernika – Łazik
Łazik

Jesienna wyprawa na Beskid Śląski, 13-14 pażdziernika

Grupa Turystyczna Łazik

POLECA

 

Jesienny weekendowy wypad na Beskid Śląski, głównie do zwiedzenia Klimczoka oraz po drodze Trzy Kopce.

PEŁNA INFORMACJA W DZIALE WYPRAWY W GÓRY

LINK DO WYDARZENIA: http://aktywni.warszawa.strefawydarzen.pl/event/465

Klimczok, dawniej również Klimczak (1117 m n.p.m.) – szczyt górski w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Przebiega przezeń granica administracyjna Bielska-Białej i stąd szczyt Klimczoka jest najwyższym punktem tego miasta. Przez szczyt biegnie też historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską.

Trzy Kopce – szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 1082 m n.p.m.[1], położony ok. 750 m na południowy zachód od Klimczoka. Jest zwornikiem dla odgałęziającego się tu w kierunku północno-zachodnim pasemka Błotnego.

Szczyt graniczny między miastem Bielsko-Biała, gminą Brenna a Szczyrkiem. Nazwa, podobnie jak w przypadku Trzech Kopców Wiślańskich, pochodzi od trzech kopców granicznych, jakie ustawiono tu, aby oznaczyć poszczególne obszary. W tym przypadku kopce oznaczały granice trzech wsi: Brennej, Wapienicy i Szczyrku, ale jednocześnie, od XVII w., granice Księstwa Cieszyńskiego i hrabstwa bielskiego należących do Austrii oraz dominium łodygowieckiego leżącego w granicach Polski. Później, do 1950, zbiegały się tu granice powiatów cieszyńskiego, bielskiego i bialskiego.

Na południowym skłonie szczytu znajduje się Jaskinia w Trzech Kopcach, kojarzona ze zbójnikami Wojciechem i Mateuszem Klimczokami mającymi ponoć tam kryjówkę. Na północnym stoku odkryto kamienne kopczyki, podobne do tych z Palenicy, jeszcze jednak ich nie przebadano.

 

JAK DOŁĄCZYĆ? 

WYSTARCZY KLIKNĄĆ UDZIAŁ NA STRONIE WYDARZENIA I WYSŁAĆ PW (PRYWATNĄ WIADOMOŚĆ) DO ORGANIZATORA PODAJĄC NR TELEFONU DO KONTAKTU

– W ODPOWIEDZI OTRZYMASZ INFORMACJE O WPŁACIE ZA NOCLEG W SCHRONISKU

Dodaj komentarz